STKLA  ,,Gornjačka'' je socioterapijska grupa za lečenje, rehabilitaciju i resocijalizaciju alkoholičara i njihove okoline. 

Kao vid produžene terapije, 07.04.1963. godine, u okviru tadašnjeg Dispanzera za alkoholizam, preteči današnje ustanove, osnovan je socioterapijski klub “Kluba apstinenata''.  Jedan je od prvih klubova lečenih alkoholičara u Srbiji. Od 1964.g. do 1986. godine, izlazi i “Bilten kluba produžene terapije”, kao stručno glasilo KLA Srbije. Iako je naš klub povremeno imao prekide u kontinuitetu rada, potreba za ovim vidom podrške lečenju alkoholizma prepoznata je kao neophodna, upravo zbog svog holističkog koncepta. 

Naime, kroz učešće u aktivnostima KLA, postiže se kompleksan i sveobuhvatan tretman, uz intenzivno i kontinuirano angažovanje pacijenata i njihove okoline i maksimalno korišćenje individualnih potencijala i resursa. 

U Klub se uključuju pacijenti koji su završili rehabilitacionu fazu lečenja, kao i pacijenti su prošli intenzivnu fazu lečenja u Dnevnoj bolnici ili su bili na manje zahtevnim dispanzerskim programima, prema proceni stručnog tima. Članovi Kluba mogu biti i saradnici u lečenju. Aktuelno, naš Klub broji 15 aktivnih članova.

Osnovni zadatak KLA je da osigura potpunu i trajnu apstinenciju i omogući maksimalnu moguću rehabilitaciju i resocijalizaciju svih članova. Ovakav način rada podrazumeva raznovrsnu interepersonalnu komunikaciju i brojne aktivnosti, čiji je cilj postizanje osećaja pripadnosti socijalnoj grupi, suštinska promena ponašanja i prihvatanje novih zdravih stilova života i životnih filozofija.

Kroz rad kluba, pacijenti imaju mogućnost da ravnopravno učestvuju u planiranju i realizaciji terapijskih aktivnosti i sadržaja, što rezultuje postizanjem veće samostalnosti, jačanjem osećaja odgovornosti, a time i preuzimanjem aktivne uloge u široj društvenoj zajednici. 

Radom Kluba rukovode lekar i terapeut.

Sadržaji tema koji se obrađuju tokom terapijskih sastanaka su raznovrsni i prilagođeni su potrebama pacijenata. Na Klubu se osim tema iz oblasti alkoholizma i stručnih predavanja terapeuta, obrađuju i teme zabavnog karaktera, kao i druge teme po izboru pacijenata, uz poštovanje osnovih principa lečenja. 

Jedan deo Klubskih aktivnosti odvija se van institucije i obuhvata saradnju sa drugim klubovima, rekreativne aktivnosti, kulturne aktivnosti. 

 

U okviru međuklubskih aktivnosti, tokom ove godine posetili smo 50. redovnu godišnju skupštinu kluba antialkoholičara i apstinenata ,,Skela'', gde smo imali prilike da razmenimo iskustva sa članovima ostalih klubova.

U okviru kulturnih i zabavnih aktivnosti, u martu ove godine posetili smo izložbu ,,Nadežda Petrović: Boje života'', u muzeju Savremene umetnosti u Beogradu. 

U planu je i odlazak na neki od koncerata ozbiljne muzike u Zadužbini Ilije M. Kolarca.

Ove aktivnosti su naročito važne jer podstiču formiranje novih, zdravih navika i pravilno korišćenje slobodnog vremena. 

Trenutno postoji težnja da se one  realizuju na dvomesečnom nivou. 

Klub se sastaje svakog ponedeljka, u terminu od 15:15 do 16:45, u prostorijama Dispanzera i Dnevne bolnice sa rehabilitacionim grupama, na adresi Gornjačka 34.